Fatma Teyzenin Mutluluğu

  1. Home
  2. Blog
  3. Fatma Teyzenin Mutluluğu

Fatma Teyzenin Mutluluğu

Fatma teyze ve Arif amca küçük bir şehrin ücra kasabasında yaşayan mutlu bir çifttir. Arif amca, yıllarca bilek gücüyle çalışmış, sonunda emekli olmuştur. Çocukları evlenerek evden ayrıldıktan sonra, küçük evlerinde mutlu bir hayat sürmektedirler. Onlar, şehir dışında çalıştıkları için anne-babalarını her zaman ziyaret edememektedir. Fatma teyze, içindeki yaşama ve yaşatma sevgisini sokaktaki sahipsiz hayvanlara vermektedir. Özellikle, kediler onun hayatının ayrılmaz birer parçasıdır. Kedilerde onu çok sevmektedir. Uzun yılların yükünü taşıyan, hastalıklarla mücadele etmiş, bu sebepten uzuv kayıpları da yaşamıştır Fatma teyze… Ancak, yorgun bedenin de, dünya tatlısı, vicdan-merhamet yüklü sevgi dolu kocaman bir yürek vardır.

            Fatma teyze çevresinde beslediği onlarca sokak hayvanının yükünü taşımakta zorlanmaktadır. Ama hiç birisinden de vazgeçememektedir. Hepsinin sorumluluğunu taşımak ağır gelmektedir. Bu konuda kimse ona yardım etmemektedir. Arif amcaya konuyu açar. Başta evin torunu sayılan Nazlı kedi olmak üzere, çevredeki dişi kediler kısırlaştırılmalıdır. Bunun için araştırma yapmaya başlarlar. Yaşadıkları şehrin Hayvan Barınağında bu işlem ücretsiz olarak yapılmaktadır. Derhal hazırlıklar yapılır. Nazlı kedi kafese koyulur ve doğruca barınağa gelinir. Operasyonla Nazlı kedinin yumurtalıkları ve rahmi alınarak kısırlaştırılır. Görünüşte, her şey yolundadır. Ancak, ertesi gün beklenmedik bir şey olur. Nazlı kedi, kendine gelir gelmez dikişlerin tamamını açar ve yarayı enfekte eder. Hemen, barınağa yeniden gidilir. Aynı ameliyat tekrarlanır. Dikişler yenilenir. Dikişleriyle oynamasın diye de Nazlı kediye klasik yöntemlerden olan yakalık takılır. Ancak, Nazlı kedi, anesteziden uyanır uyanmaz çılgına döner. Kafasındaki bu şey onu çıldırtmıştır. Kendisini yerlere atar, patileriyle ondan kurtulmak için direnir. Çığlıklar ile yardım ister. Ama Fatma teyze kararlıdır. Çıkartmamalıdır bu şeyi. Hekimler öyle tembihlemişlerdir çünkü… Nazlı kedi gün boyu bağırır yardım ister. Hiçbir şey yemez su içmez… Herkese, hayata ve başta da Fatma teyzeye küsmüştür. Fatma teyzenin yufka kalbi kızının bu ıstırabına daha fazla dayanamaz. Nazlı’nın kafasından o şeyi çıkartır. Ama biliyordur ki, Nazlı bundan kurtulur kurtulmaz yine oynayacaktır yarasıyla… onun için günlerce Nazlı kızın başından ayrılmaz, geceleri uyumaz, nöbet tutar. Yanından ayrılması gerektiği zamanlarda da başındaki tülbenti çıkartıp Nazlı kızın yarasının üzerine sarar, sırf o hızlı iyileşsin diye… Ama Nazlı kızın yarası çok kaşınmaktadır ve fırsat buldukça gizli gizli oynar yarasıyla… Ameliyatın üzerinden onbeş gün geçmiş olmasına rağmen yara iyileşmemektedir. Nazlı’nın yeme içmesi de ağırlaşmıştır. Fatma teyze bir sorun olduğunun farkındadır. Çaresizlik içinde yeniden araştırmaya başlarlar bu sorunun çözümünü. Şayet bir şeyler yapmaz ise kaybedeceğinin farkındadır Nazlı kızını…

             Küçük bir araştırma sonunda yaşadıkları şehirde bir Hekimin bu konularda tecrübeli olduğunu öğrenir. Hemen, Nazlı kızı da alıp kliniğe giderler. Hekim Nazlı’yı muayene ettiğinde, durumun ciddiyetini fark eder. Nazlı’nın yarasında ağır enfeksiyon vardır. Yaralı bölgede çürümeler başlamış, iç organlar biri birine yapışmıştır. Buradan vücuda yayılan enfeksiyon Nazlı’yı günden güne daha kötü duruma götürmektedir. Hekim, durumun ciddiyetini anlatır. Fatma teyze, bütün yüreğiyle Hekim’e gözyaşları içinde’’ Nazlı’mı kurtarın’’ diyebilir. Nazlı kedinin hayati riski vardır. Acil olarak ameliyata alınır. Oldukça zorlu bir operasyon sonrasında yara toparlanır, yapışmalar ayrılır, genel durum düzeltilir, yaranın pansumanı yapılır. Klinikte, operasyondan sonra Nazlı’ya WinPet Yara Koruma Korsesi giydirir. Fatma teyze olup bitenler karşısında şaşkındır. Aynı şeyleri tekrar yaşamaktan korkmaktadır. Nazlı kediyi gerekiyorsa birkaç gün klinikte bırakmak ister. Ancak, Hekim buna gerek olmadığını söyler. Fatma teyze tedirgindir. Uykusuz geceler, yorgunluk ve bütün bunların yanında Nazlı kızı kaybetme korkusu Fatma teyzeyi çok üzmektedir. Hasta ve yorgun bedeninin buna dayanamayacağından korkmaktadır. Ama Hekim emindir. Sadece yaranın pansumanının düzenli yapılmasını, ilaçların zamanında verilmesini ve bir hafta sonra kontrole gelmelerini ister. Fatma teyze istemeye istemeye alır Nazlı kızı kucağına ve klinikten ayrılırlar.

             O gün çok zor geçer her ikisi içinde… Nazlı kız ağır bir ameliyat geçirmiştir. Anestezi onu çok yormuştur. Midesi bulanmakta ve kendisini çok halsiz hissetmektedir. Ağrıları vardır… Fatma teyze de yorgundur… Geride kalan 15 uykusuz ve yorgun günün sonrasında Nazlı kızın bitkin halini görmek onu çok üzmektedir. Ama güzel olan bir şey vardır…Nazlı kız daha önceki ameliyatlarına göre daha rahattır, huzurludur…. Bir de Hekimin kararlılığı, Fatma teyzeyi umutlandırmaktadır. Nazlı kedi bu sefer atlatacaktır… Bunu hisseder, Fatma teyze… Yorgun bedeni daha fazla dayanamaz uykusuzluğa… Nazlı kızın yanında uyuya kalır… Gözünü açtığında yüzünde bir ıslaklık hisseder… Nazlı kızdır bu… akşam olmuş karanlık çökmüştür… Nazlı kız yorgunluğunu üzerinden atmış… Fatma teyzenin yanına gelmiş yüzünü yalamaktadır… Fatma teyzenin gözleri parlar… İnanıyordur, artık Nazlı kız iyileşecektir… Hemen kalkar, Nazlı kıza bir miktar ılık ayran verir… Nazlı ayranın birazını içer… Olsun bu da bir şeydir… Son bir haftadır ilk defa kendi kendine bir şeyler yemiştir. Bunca zaman, hep Fatma teyze zorla beslemiştir. O gün yemekten sonra evde herkes uzun zamandır olmadığı kadar mutlu ve rahattır.

             Ertesi gün Nazlı herkesten önce uyanır. Acıkmıştır. Fatma teyze hemen kalkar.. Nazlı kıza bir miktar peynir verir, birde yumurta… Nazlı hepsini bitirir tabağının.. biraz da ılık su içer… Sadece yürüyüşü biraz değişiktir… Arka bacaklarını kırarak yürümektedir. Bu durum Hekime telefonla hemen sorulur. Nedir bunun sebebi? Hekim Yara Koruyucu Korse WinPet’in Nazlının yarasına temasından Nazlının bir miktar rahatsız olabileceğini, boyun kordonunun sıkı kalması şartıyla, Korsenin cırtbantlarının biraz gevşetilmesi halinde bu durumun kısmen azalacağını anlatır. Çok da önemli değildir aslında… Lakin, Nazlı yarasından ve Koruyucu Elbiseden çok da rahatsız değildir. Günlük hayatına devam etmekte, kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilmekte ve en önemlisi de yarasıyla uğraşmamaktadır. Fatma teyze de rahattır ve mutludur kızının bu durumunu görmekten.. Günlerdir gitmediği komşusuna gitmeye karar verir. Artık Nazlı kızın başında beklemeye gerek kalmamıştır. O da zaten huzurlu bir şekilde gün boyu uyumakta, ihtiyacı olunca kalkıp karşılamakta, sonrasında yine minderine kıvrılmaktadır. Eskilerin haşarı, yaramaz Nazlı kızı gitmiş yerine sakin, dingin, rahat bir Nazlı gelmiştir.

              Bir hafta çok hızlı geçer, kliniğe kontrole gidilir. Hekim Nazlı’yı muayene eder. Herhangi bir sorun görmez. Dikişleri almak için henüz erkendir. İlaçlara da gerek kalmamıştır artık. Sadece pansumanın birkaç gün daha yapılmasını önerir. Beş gün sonra dikişlerin alınabileceğini söyler.

                 Beş günün sonunda Nazlı kedi tamamen iyileşmiştir. Dikişleri alınır. Yara Koruyucu Korse çıkartılır. Son pansumanı yapılır. Fatma teyze hekimden Yara Koruyucu Korse WinPet’i alır. Eve götürüp temizledikten sonra diğer kedilerinde de kullanmak niyetindedir. Öyle ya, bu elbise Nazlını kedinin hayatını kurtarmıştır. (Olay ve Kahramanlar Gerçektir. Video İçin Lütfen Tıklayınız) 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments